Kalytė ar Patinukas
Vienas iš TOP klausimų kurį man tenka išgirsti. Deja, nėra vienareikšmiško patarimo. Sprendimas gana individualus ir kiekvienas sveria savo prioritetus arba sąlyginius „pliusus / minusus“. Tad tik trumpai ir tik apie du pagrindinius aspektus – charakteris ir priežiūra.
Charakteris – nemanau, kad yra ryški takoskyra tarp patinuko ir kalytės charakterio ypatybių. T. y. nepasižymi vieni arba kiti didesniu meilumu, žaismingumu, prieraišumu, žavesiu, draugyste…. Tai daugiau individo įgimtas savybių rinkinys – nes tiek patinukas, tiek kalytė gali būti neapsakomai švelnus, prieraišus arba aršus. Tiek vieni, tiek kiti gali būti drąsūs ar baikštūs, būti ramūs ar triukšmingi, aktyvūs ar lėtapėdžiai… ir šių savybių pasireiškimui didelę įtaką turi namai, kuriuose vestas gyvena. Galima išskirti tam tikrus „kabliukus“ būdingus vieniems ar kitiems, bet jie nėra ypač išreikšti lyginant su bendrosiomis Vakarų Škotijos baltųjų terjerų savybėmis.
Priežiūra – išoriškai patinukai ir kalytės yra panašūs (nėra ryškių kitiems gyvūnas būdingų „uodegų“, „skiauterių“ ir pan.). Tačiau, vieną, dėmesio vertą skirtumą, susijusį su priežiūra, reikia paminėti ir svarbu jį įsivertinti – kiek viena ar kita situacija yra priimtina jums.
Patinukai ženklina teritoriją (tai daro ir kalytės, bet šiek tiek kitaip ) Tad jeigu namuose yra daržas, dekoratyviniai augalai (ypač spygliuočiai) – reikia galvoti apie jų apsaugą, apsaugines tvoreles. Patinukai moka išskirtinę ilgesingos meilės dainą, kuomet mažą juodą nosiuką pasiekia rujojančios kalytės skleidžiamas kvapas. Tokiu atveju patinuko dėmesys mažiau sutelktas į šeimininkus, pastebimai „susilpnėja“ klausa, jis linkęs tyrinėti teritoriją ir klajoti… o ir išvaizda kartais primena „aš toks nelaimingas“, „man reikia tavo dėmesio“, arba atvirkščiai „tai aš jau ir eisiu, o jūs čia galite pabūti….“. Tad šiems reiškiniams suvaldyti reikia daugiau investuoti laiko į šeimininko – šuns santykių stiprinimą (paklusnumas, dresūra).
Kalytės rujoja, tad vidutiniškai keturias savaites metuose reikia daugiau dėmesio namų švarai palaikyti ir akylai stebėti, kad „užjūrio princas“ neužklystų į svečius ….
Lyg norisi pasakyti, kad kalytės yra labiau orientuotos į namus, nes taip jau gamtos surėdyta, kad jos saugo savo guolį (namus), o patinukai keliauja žvalgyti teritorijos ir medžioti… Tačiau vestas jaučiais gerai visur kur yra JO šeimininkas. Jis atsimena, kur gyveno, ilgisi savo šeimininko, net ir išsiskyrus trumpam. Medžioklė gyva vestų instinktuose, tad mano žavingoji Cuba išsiruošia medžioti daug dažniau negu bet kuris kitas šuo …. 😀 tad drįstu teigti, kad tai nėra esminis skirtumas renkantis „Patinukas ar Kalytė“.
Na, o jeigu vis dar nežinote kuris variantas yra jums tinkamesnis – nepergyvenkite. Šuo žino geriausiai. Esu mačiusi ne kartą, kuomet atvažiuoja rinktis kalytės, o išsirenka patinuką 😉 Jeigu suteikiame progą – šuo šeimininką renkasi pats. Ir tai yra vienas gražiausių momentų, – stebėti kaip šuniukas tai daro
Tad iki susitikimų,
2020.12.28.